Česká republika 2007- 2015 ,**, 499 - 841

Information

Nejprodávanější produkty

734.,čtbl,tisk, Alberto Vojtěch Frič,**, Zobrazit větší

734.,čtbl,tisk, Alberto Vojtěch Frič,**,

CZ0734ctbltisk

Nový produkt

2 ks

50,00 Kč s DPH

Přidat na seznam přání

Více informací

2012 05.09., 734.,čtbl,,tisk, Alberto Vojtěch Frič,**, nominál 4x 10,00 Kč,
ilustrační obrázek,

wikipedie

Alberto Vojtěch Frič se narodil jako druhý syn v rodině právníka a náměstka pražského primátora Vojtěcha Friče (1844-1919) a jeho manželky Rosalie rozené Švagrovské (*1851)[2]. Byl pokřtěn po otci Vojtěch, jméno Alberto si zvolil jako španělskou variantu svého jména, aby se od otce odlišil. Již od mládí projevoval výjimečné nadání v přírodovědných oborech, které ho zajímaly. Jako malý kluk přinesl domů kaktus Echinopsis eyriesii, původně jen jako rekvizitu pro pomstu na strážníkovi, který ho vždycky šacoval, zda nepřenáší vejce bez zaplacení patřičných poplatků. Nahmatat pichlavý kaktus byla pro strážníka velmi bolestivá zkušenost a kaktus tak splnil svůj účel; byl potom postaven na okno a dlouhou dobu ponecháván bez povšimnutí. Posléze však vykvetl a to upoutalo Fričovu pozornost. Sám o tom později napsal: „Z tak neforemné, nevzhledné rostliny, která mohla mít pro mne význam jenom potud, pokud sloužila mi za nástroj odplaty, vyvinovala se krása, jakou jsem dosud nepoznal…“Nově objevený svět rostlin Friče nadchnul. V 15 letech již byl považován za jednoho z největších znalců kaktusů ve střední Evropě a odborníci evropského formátu mu zasílali žádosti o konzultace při jejich určování a zvali jej na vědecké konference. Studia na technice nedokončil.

Mimo rozsáhlých znalostí o kaktusech samozřejmě sbíral také kaktusy samotné, v roce 1899 však celá jeho kolekce pomrzla. Frič se poté rozhodl založit novou, z kaktusů, které si sám sesbírá. Jako osmnáctiletý dostal první povolení k zahraniční cestě. V letech 19011929 podnikl 7 cest do Jižní Ameriky a jednu do Severní, kde se soustředil jednak na sběr kaktusů, jednak objevování nových končin a sběr etnografických materiálů o divoce žijících indiánských kmenech.

Na svých cestách pořizoval botanické a etnografické fotografie a je považován za průkopníka české krajinářské cestopisné fotografie.[3]

Recenze

Žádný názor zákazník pro tuto chvíli.

Napsat recenzi

734.,čtbl,tisk, Alberto Vojtěch Frič,**,

734.,čtbl,tisk, Alberto Vojtěch Frič,**,