Československo 1950 - 1954,**, 533- 813

Information

Nejprodávanější produkty

Nové 681.- 100. výročí narození Mikoláše Alše,**, Zobrazit větší

681.- 100. výročí narození Mikoláše Alše,**,

Cz0681

Nový produkt

2 ks

4,00 Kč s DPH

Přidat na seznam přání

Více informací

1952 30.08., 681.- 100. výročí narození Mikoláše Alše- Trutnov- uhel 1896,**, nominál 3,00 Kčs,
ilustrační foto,

102_thumb.jpg

Ještě malá poznámka k Alšově lunetě z Národního divadla

Snad každý Trutnovan ví, že ve foyeru Národního divadla v Praze se nachází půlkruhový obraz tzv. luneta malíře Mikoláše Alše, který je součástí rozsáhlého cyklu „Má vlast“. Tematicky je celý soubor silně inspirován tzv. Rukopisy, které popisují bájnou historii Slovanů. (Podrobněji se o tomto tématu rozepisujeme v článku „Jak je to vlastně s Trutem?“.) Dnes ale chceme upozornit na jeden detail, kterého si všiml náš člen Petr Kotyza a hned k němu přidal i vysvětlení:

Díváme-li se na Alšovu lunetu, máme dojem, že Trut zápasí s jednohlavou saní, ale při podrobnějším zkoumání díla nacházíme ve spodní partii proklátou druhou hlavu bájného netvora. Těžko ho potom můžeme označit za saň (ta je totiž tradičně jednohlavá), ale spíše za velmi neobvyklého dvouhlavého draka. Luneta je namalována tak, že pozorovatel si existenci druhé hlavy vůbec neuvědomuje (i v Rukopisu zelenohorském, který je bezpochyby ideovou předlohou tohoto díla, se píše o líté SANI). Vzhledem k tomu, jak obraz vnímá pozorovatel, nabízí se otázka, proč autor vložil do svého díla „nefunkční“ druhou hlavu. Alšova luneta bývá interpretována jako boj Slovanů proti germanizačnímu útlaku. Stačí si vzpomenout na znak rakouské monarchie, ve kterém je dominantní figurou DVOUHLAVÁ orlice. Zdá se tedy, že M. Aleš tak skrytou symbolickou formou vyjádřil svoje národní cítění a vlastenecký postoj. Aby nedošlo k zjevné provokaci úřadů, namaloval obraz tak, jak je výše popsáno.

Jedná se samozřejmě o pouhou domněnku, se kterou náš čtenář může, ale také nemusí souhlasit. Nám se však zdá velmi pravděpodobná.

Luděk Jirásek mi k výše popsanému napsal zajímavé doplnění. Dává přednost interpretaci, že se jedná o boj s dalším drakem (permanentní boj - protože na drakovi není vidět místo po useknuté hlavě), který nastoupil po předcházejícím vítězství rytíře Truta (je to zajímavé i z hlediska alchymického. Z mrtvého draka se rodí drak nový).

Přiložené reprodukce:

1. stará pohlednice, kde lze druhou hlavu jen obtížně identifikovat.

2. černobílý detail, na kterém jsou vidět i zuby zmiňované hlavy.

Recenze

Žádný názor zákazník pro tuto chvíli.

Napsat recenzi

681.- 100. výročí narození Mikoláše Alše,**,

681.- 100. výročí narození Mikoláše Alše,**,